Augalų svarba sveikatai
- Aistė Katkienė
- 04-07
- 3 min. skaitymo
Sveikata yra svarbiausias turtas. Tikriausiai labiausiai tuo įsitikiname tada, kai nutinka bėda, kai sveikata sušlubuoja, kai esi bejėgis ir kai atsiduri medicinos įstaigoj, o tavimi rūpinasi gydytojai. Tačiau šio įrašo tema ne apie ligas ir kaip nuo jų pasveikti, o apie augalų poveikį sveikatai. Pasirodo, jie gali padėti gyti ir atsistatyti po sunkių ligų, sumažina nerimą ir stresą, pagerina bendrą savijautą.

Mano mini tyrimas stebint augalus sveikatos įstaigose
Kai kartą gyvenime teko pabuvoti vienoje reabilitacijoj ir atsistatyti po operacijos, grįžta tokie vaizdiniai: tame pastate nemačiau nė vieno augalo: fikuso, monsteros, net paprasčiausio chlorofito ar klasikinio paparčio (o jie dažnai auga ir bujoja valstybinėse įstaigose, tame tarpe ir sveikatos įstaigose!). Pastatas labai niūrus ir pilkas, todėl atsukant laiką atgal, supratau, kad buvo labai liūdna ir nejauku reabilituotis vietoje, kurioje aš stiprėjau su specialistų pagalba, bet be jokios jaukios ir įkvepiančios aplinkos. Paskutiniu metu pradėjau stebėti kitas sveikatos paslaugas teikiančias įstaigas ir jų interjerus sanatorijose, poliklinikose, ligoninėse. Tokiose vietose tenka apsilankyti ne vienam. Ar pastebėjot, kad daugelyje tokių vietų kambarinių augalų būna tikrai nemažai? Mane tai stebina ir tuo pačiu džiugina. Todėl mano mini tyrimas ir buvo išsiaiškinti, ar tik man taip nepasisekė ar visgi tikrai būna tų augalų daugiau. Apsilankiau poilsio ir sveikatos namuose UPA, pasivaikščiojau po Eglės sanatariją Druskininkuose, pastebėjau interjerą. Taip pat teko apsilankyti ir Santarų klinikose, ambulatorinės reabiltacijos pastate. Visose vietose, kurių pagrindinis tikslas yra atstatyti pacientus po įvairių traumų ir ligų, buvo, ir mažų, ir didelių kambarinių augalų.
Pradėjau labiau gilintis ir radau keletą straipsnių apie realius mokslinius tyrimus, kurie buvo atliekami pacientams po įvairių traumų ir operacijų. Taigi, 5 pagrindiniai kambarinių augalų privalumai sveikatai:
Jie gali sumažinti stresą ir nerimą
Augalai ramina. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu mokslininkai paprašė dalyvaujančiųjų pasidalinti į dvi grupes. Pirma grupė persodino kambarinius augalus, o kita - atliko užduotį su kompiuteriu. Abejoms grupėms buvo patikrintas širdies ritmas ir kraujospūdis. Žmonės, kurie persodino augalus patikino, kad jaučiasi atsipalaidavę ir nusiraminę, o jų kraujospūdis sumažėjęs, o tie, kurie darbavosi su kompiuteriu, jautėsi įsitempę ir tai buvo susiję su kraujospūdžio šuoliu bei simpatinės nervų sistemos veikla. Buvo išsiaiškinta, kad netgi žiūrint į augalų nuotraukas galima sumažinti streso lygį.
Augalai gali padėti pacientams greičiau pasveikti
Jie gali atlikti svarbų vaidmenį pagreitinant atsigavimą po ligos, traumos ar operacijos. Remiantis viena tyrimų apžvalga, ligoninėje gulintys žmonės, kurie matė augalus palatoje ar koridoriuose, buvo ramesni ir turėjo geresnius klinikinius rezultatus, pvz. sumažėjusį vaistų nuo skausmo poreikį ir trumpesnį buvimą ligoninėje, palyginus su tais, kurie augalų aplink juos nebuvo.

Augalai sustiprina dėmesio koncentraciją
Kitas tyrimas įrodė, kad kambarinių augalų stebėjimas padeda vaikams labiau susikaupti atliekant įvairias užduotis. Pavyzdžiui, mokiniai buvo išdalinti po skirtingas klases su dirbtiniais augalais, gyvais augalais, augalų nuotraukomis ir be augalų. Smegenų skenavimas atskleidė, kad tik tie, kurie praleido laiką tikrų augalų kompanijoje, pajuto dėmesio ir koncentracijos pagerėjimą.
Jie gali padidinti laimę ir pasitenkinimą gyvenimu
Vieno eksperimento metu buvo fiksuojama, kaip jaučiasi žmonės, kurie praleido 5-10 min. kambaryje, kuriame buvo bent keli kambariniai augalai. Šis tyrimas įrodė, kad kuo ilgiau laiko praleidžiame augalų apsuptyje, tuo teigiamų emocijų lygis didėja, o kalbant dar plačiau, didėja ir pasitenkinimas gyvenimu. Pasirodo, butent žalios ir violetinės spalvos augalai padeda sumažinti neigiamas emocijas.
Jie gali padėti padidinti produktyvumą
Na ir čia jau tikrai nieko nenustebinsiu, nes turbūt nebebūna ofisų be augalų, bet dar vienas tyrimas. Darbo vieta, kurioje yra kambarinių augalų, svarbi, jei norite dirbti produktyviai ir greičiau. Tyrimas įrodė, kad tie žmonės, aplink kuriuos buvo augalų darbo vietoje, jų darbas pagreitėjo 15% daugiau. Akivaizdu, kambariniai augalai biuruose ir namų darbo erdvėse reikalingi ne tik dėl to, kad papuoštų erdves, bet ir prisidėtų prie bendro darbo produktyvumo ir energijos išlaikymo.

Visi šie atlikti moksliniai tyrimai tik patvirtino mano nuomonę, kad bandant išgyti po ligos, po sunkios operacijos ir reabilitacijos, drįsčiau teigti, kad visose šiose įstaigose augalai yra būtini kaip oras. O aš visus savo augalus pamačiau tik grįžus. Mano namai jau tada buvo pilni žalumos, todėl tikiu, kad ir atsistatymas buvo greitesnis ir lengvesnis. Linkiu stebėti ir tyrinėti augalus. Gal jie nuramins ir tuos, kurie skuba ir lekia, susiduria su įtampa. Juk kartais atsipalaidavimas gali būti visai čia pat, aplink mus.
