Mano santykis su kambariniais augalais
- Aistė Katkienė
- 2024-12-02
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 04-15
2016 m. - laikai, kai tau vos 25 metai ir iš mamos pasiimi pirmą nepretenzingą kambarinį augalą ripsąlį ir jo vazoną padedi ant lentynos, nes juk norisi kažkuo užpildyti namus. Pirmas nuosavas kambarinis augalas. Tiesa, ne itin prižiūrėtas, todėl ilgai neapsistojo pas mane, o vietoj jo, vis dažniau pradėjo įsikurti kiti, įvairesni kambariniai augalai.

2018 m. - namus pradeda puošti sanseverija, iš mamos perleidau ir juką, pilėją, storalapį, chlorofitą... Tų pačių metų rugsėjį, prekybos centre įsigytas ir pirmasis fikusas, zamiokulkas, kalatėja. Netrukus, namuose apsigyveno ir monstera. Tiesa, visai nedidukė, įsigyta iš vietinės kambarinių augalų parduotuvės ir parnešta į butą. Tąkart buvusi visai mažiukė, dabar peraugo į "monstrą" ir puošia mudviejų su vyru jaukius namus. Tai monstera, kuri išgyveno persikraustymą iš miesto buto į mūsų užmiesčio namą, o prieš tai buvo padauginta ir išdalintinta dar trims bičiuliams, o vienas ūgliukas kažkokiu būdu pasiekė ir Angliją (neklauskit kaip).
Šiek tiek grįžtu į 2018 m. Tuo metu socialiniuose tinkluose dar nebuvo tiek daug prieinamos informacijos apie kambarinius augalus, Lietuvoje gal tai net neegzistavo. Norėdavai surasti informacijos apie kambarinius augalus? Googlink, Youtubink. Nebuvo ir tiek daug profilių Instagrame šia tema. Peržiūrėjau savo senus Instagram įrašus. Pamenu, kad po truputį įdėdavau nuotraukų apie augalus ir ką su jais veikiu. Tai nebuvo daroma sąmoningai, tai tebuvo fragmentiškas pasidalinimas, nors giliai jau kirbėjo noras dalintis apie augalus plačiau. Jie mane džiugino ir tuo pačiu vis labiau puošė interjerą, nes be augalų interjeras prarandą labai daug savasties, tiesa?
Pradžioje, kambariniai augalai man tebuvo hobis tarp visų kitų hobių. Augalais domėjausi: skaitydavau knygas, naršydavau internete ir vis įsigydavau naują kambarinį augalą. Alkis kambariniams augalams augo, augalų skaičius namuose didėjo, domėjimasis jais taip pat. Vieni pirmųjų augalų, tokie kaip fikusas (Ficus elastica), pilėja (Pilea Peperomioides), dvi kalatėjos (Calathea orbifolia ir Calathea Triostar) nunyko, nes mano žinios nespėjo augti kartu su augalais, todėl su kai kuriais teko atsisveikinti. Visiems būna nesėkmių periodas, tiesa? Spėkit, ar tie, kurie jau nunyko, tos pačios rūšies augalai ir vėl apsigyveno pas mane? Atspėjote - jie jau bujoja ir auga! Jiems ir man suteiktas antras šansas. Jie auga, nes jau turiu pakankamai žinių, kaip teisingai prižiūrėti fikusus, kodėl raitosi mano buvusios pilėjos lapai ir kodėl pas mane nebeatlaikė kalatėjos Triostar ir Orbifolia.

Tai buvo seniai ir daug visko įvyko, bet tas noras manęs nepaleido ir po truputį noriu užsiimti plačiau - skleisti žinią apie augalus, jų priežiūrą mūsų klimato sąlygomis (o jis, deja, keičiasi), jų pritaikymą interjere. Ir štai jau antrus metus, esu ne tik kambarinių augalų mėgėja, bet vis dažniau tampu augalų eksperte, guru arba fėja. Bičiuliai mane visaip vadina, bet pati dar nenoriu užsidėti karūnos ir vis dar gilinu žinias, bet nesėkmių vis mažiau ir mažiau, o tai labai džiugina. Pastaruosius dvejus metų, savo Instagram profilyje dalinuosi įvairiais patarimais apie kambarinius augalus ir atsakau į iškilusius klausimus. Panašu, auditorijai tai aktualu ir prasminga. Sakoma, socialiniuose tinkluose žmonės nebeskaito, jie beveik viską “suvalgo” trumpais video ir reels'ais ir "gyvena" TikToke. Tiesos yra, bet aš tikiu (ir labai mėgstu rašyti), kad žmonės skaito ir gali sužinoti daug daugiau informacijos, nei pateikti tai trumpu video. Todėl mano iššūkis auditoriją sudominti ir daugiau skaityti mano naujame bloge, nepamirštant ir Instagram profilio, nes ten taip pat bus įvairesnio turinio pateikimo apie kambarinius augalus.

Tiesa, nesu augalų kolekcionierė ir daugybės skirtingų rūšių neauginu, neeksperimentuoju. Mano sritis ir domėjimosi laukas yra kiek kitoks nuo augalų bendruomenės, bet labai palaikau augalų mylėtojus ir seku juos Instagrame - jie mane įkvepia. Mano profilis susijęs su namų interjeru, augalų pritaikymų skirtingose erdvėse, ir, žinoma, augalų priežiūra bei patarimai skirtingose augalų augimo situacijose. Tikėtina, tos temos keisis ir plėsis, nes kaita yra natūralus procesas. Bet kokiu atveju, tikiu, kad temos bus įdomios visiems, kuriems žinios apie augalus yra naudingos.

Kodėl tinklaraščio pavadinimas yra Thera/plant?
Ilgai galvojau, koks jis galėtų būti, kad būtų paprastas, gerai suskambėtų, greitai įsimenantis. Norėjau, kad pavadinimas būtų ir apie augalus, ir apie mane. Mintys dėliojosi po truputį ir supratau - juk man augalai, tarsi terapija. Tuomet pasidomėjau iš kur kilęs tas žodis ir kaip su juo „sužaisti”. Žodis therapeia (graikiškai θεραπεία) yra kilęs iš senovės graikų, o ir reiškia „terapija“ arba „gydymas“. Okey, labai gražus žodis, o kaip toliau? Sutrumpinau therapeia ir palikau žodžio pradžią. Kas man yra terapija, gydymas, užuovėja ir ramybė? Aišku, kad augalai. Pridėjau Plant ir pavadinimas buvo kaip ir aiškus. Klausite, o kodėl išvertus plant yra vienaskaita? Juk turi jų daugiau. Atsakymas paprastas: nes su vienu augalu namuose, prasideda viso ko pradžia. To ir linkiu tiems, kas augalų dar neturi arba turi tik vieną. O tam, kad augalai netaptų tik problema, karts nuo karto kviečiu apsilankyti mano tinklaraštyje.
Kokios temos bus tinklaraštyje?
Apie augalus čia rasite daug įvairių temų: nuo to, kodėl kambariniai augalai yra tarsi terapija, kokie augalai tinkami naminiams gyvūnams ir kaip parinkti augalus tamsiose namų erdvėse iki to, kas yra biofilinis dizainas, kaip pasirinkti tinkamą vazoną ir dar ne pabaiga, nes temų turiu tikrai daug. Rasite ir patarimų apie pačią augalų priežiūrą, o ji pagridinė tema, norint, kad augalas iš tikrųjų klestėtų ir augtų. Gyvenimas su kambariniais augalais ne toks jau lengvas ir tų žinių tikrai reikia. Todėl aš bėgu jums į pagalbą ir susitiksime čia, tinklaraštyje.
Tad atsiraitoju rankoves ir kimbu į darbus. Iki!
