Įdomus sukulentų gyvenimas. I dalis
- Aistė Katkienė
- 2024-12-12
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 02-05
Skirtingai nei lapiniai augalai, sukulentai atlaiko ir išgyvena ilgą laiką be vandens. Nors esu lapinių augalų mėgėja, jau kurį laiką domiuosi ir sukulentais ir keletą jų rūšių auginu savo namuose. Pas mano mamą darbo kambaryje yra tikra dykumos oazė - pilna skirtingų rūšių sukulentų. Aš esu kiek kuklesnė šioje srityje ir jų pavadinimų tikrai nežinau. Mama turbūt irgi, bet su jais ji "draugauja", o pavasarį kai kurie kaktusai net pražysta! Todėl šia temą brandinau ilgiau ir norėjau pasidomėti plačiau, kad mano žinios jums būtų naudingos, o be viso to ir įdomios. Tad pirmoje dalyje susipažinsim su kaktusais ir jų išskirtinumu nuo kitų augalų, papasakosiu apie skirtingas sukulentų rūšis (tikrai ne visas!) ir atsakysiu į klausimą, kodėl kaktusai žydi.

Kaktusų gimtinė
Šie dygliuoti ir tikrai ne patys švelniausi augalai gyvena sausiausiose geografinėse pasaulio zonose. Juos tikrai pamatytumėte (o gal yra ir mačiusių gamtoje?) Pietinėje Afrikoje, Madagaskaroje, Patagonijos dykumose arba Meksikoje. Meksikoje dar nebuvau, bet jaučiu, kad dėl kaktusų nukakčiau ir į tolimiausius pasaulio kraštus. Pamenu, kad 2018 m. pirmą kartą jų tiek daug pamačiau Londone Barbican konservatorijoje. Vieta tikrai įspūdinga ir verta ten užsukti ir pasidairyti lankantis Londone. O Lietuvoje šalia tunto lapinių, tropinių augalų, VDU Botanikos sode aplankiau ir kaktusus. Rekomenduoju tiems, kas nori greitai atsirasti tropikuose, augalų apsuptyje bei pabėgti nuo miesto šurmulio.

Kas yra kaktusai ir kas yra sukulentai?
Kaktusai ir kiti augalai, kurie kaupia ir saugo vandenį savo lapuose arba stiebuose, yra tiesiog sukulentai. O atsakius paprastai - kaktusai yra priskiriami sukulentų rūšiai. Sukulentai yra augalai, kurie savo audiniuose kaupia vandens atsargas (lot. succos - "sultys", succulentus - sultingas). O sukulentų yra išties daug ir įvairių: echeverijos - augalas su sultingais lapeliais, karpažolės (jos gali būti stipriai sumaišomos su kaktusu, nes kai kurios turi ir spygliukus), storalapio, ripsalis, alijošius ar sanseverijos. Lengviausia atpažinti, ar sukulentas yra kaktusas, tai atkreipti dėmesį, ar ant augalo yra areolių. Tai - pumpurėliai, iš kurių auga spygliai ir žiedai ant kaktusų.
Bet grįškime prie tikrų kaktusų. Yra dvi kaktusų rūšys, tai - dykumų ir miškų kaktusai, ir visi jie turi areolių. Gana nesunku atskirti, ar kaktusas priskiriamas dykumos ar atogrąžos (miško) regionams pagal jų stiebo formą. Dykumų kaktusai išsiskiria tuo, kad turi kaupti daugiau vandens išgyvenimui, todėl ir jų išvaizda tikrai skiriasi nuo kitų lapinių augalų. Kaktusai dažnai išsiskiria svogūno išsipūtimu ir apvalumu, galima pamatyti ir labai plokščius ar net cilindriškus kaktusus, o be viso to, jie turi ir daug spyglių. Užuot turėję lapus, dykumos kaktusai turi stuburus, kurie apsaugo augalus nuo plėšrūnų ir padeda sumažinti vandens praradimą. Miškų kaktusai, pvz., tikrasis plokštenis arba lapenis (abu juos matote nuotraukose žemiau), išties auga miškuose, atogražose, šiek tiek pasislėpdami nuo tiesioginės saulės, šešėliuose.
Kiti sukulentai, tokie kaip agavos (jos Lietuvos sąlygomis kol kas nėra kaip kambarinis augalas) arba storalapiai (Crassula ovata) yra priskiriami prie pusiau dykumų kaktusų rūšies. Šie turi sultingus, storus lapus arba ryškius, žydinčius žiedus. Lygiai taip pat, kaip ir dykumų kaktusus, jų klestėjimui taip pat reikia daug tiesioginės saulės.
Dabar šiek šiek apie jų poreikius. Nors nėra vieno teisingo atsakymo ir priežiūros įpatumų visiems sukulentams, tačiau yra keletas pagrindinių punktų, kurie padės naviguoti ir suprasti kaktusų bei kitų sukulentų poreikius.
ŠVIESA
Visiems sukulentams (išskyrus miško kaktusams) reikalinga tiesioginė šviesa, todėl ir namuose atraskite jiems šviesiausią vietą. Tai ypač svarbu žiemą, kai natūrali šviesa stipriai ribojama. Vasarą visus sukulentus galite išnešti į lauką, kad gautumėte gryno oro ir kuo daugiau šviesos. Kita situacija su miško kaktusais - jiems tiesioginės saulės visiškai nereikia, todėl lapai gali nukepti. Jei jūsų namuose mažai natūralios šviesos, puikiai tiks ripsalis arba lapenis - jie mėgsta netiesioginę šviesą. Karts nuo karto pasukiokite kaktusus, kaip ir kitus lapinius augalas, nes dažnai apšvietimą jie gauna tik iš vienos pusės, o kita augalo pusė būna šešėlyje.
TEMPERATŪRA
Aktyvaus augimo laikotarpiu (pavasarį ir vasarą) sukulentams reikia šiltos temperatūros patalpose dienos metu (apie 18-30°C). Tačiau jų vietinės sąlygos (labai karštos dienos ir šaltos naktys) reiškia, kad jie gali susidoroti su vėsesne nakties temperatūra, jeigu tik dienos metu gauna pakankamai saulės šviesos ir šilumos.
Jų poilsio laikotarpiu (nuo rudens iki pavasario pradžios) sukulentus galite laikyti vėsesnėmis gyvenimo sąlygomis (apie 10-13°C), jei tik jie ir toliau gauna tiesioginę šviesą. Būtinai apsaugokite juos nuo šalčio ir skersvėjų. Jie turi būti laikomi sausoje vietoje, kad išgyventų šaltesnius mėnesius. Tačiau atminkite, kad šildytuvai (arba oro kondicionieriai vasarą) yra labai sausi, o tai gali turėti įtakos augalų laistymo dažnumui.

DRĖGMĖ
Kadangi dauguma sukulentų auga sausringoje aplinkoje, jie klesti šiltomis ir sausomis sąlygomis su mažai drėgmės. Visiems augalams naudingas grynas oras, o sukulentai nėra išimtis. Karštomis vasaros dienomis suteikite savo sukulentams dažno kambarių vėdinima, atidarydami langus ir duris. Miško kaktusai taip pat mėgsta gerą vėdinimą ir šiltesniais mėnesiais turėtų būti periodiškai išleidžiami į lauką, jei jie yra apsaugoti nuo tiesioginės šviesos.

ŽYDĖJIMAS
Daugelis kaktusų ir sukulentų žydi patalpose aktyvaus augimo laikotarpiu. Žydi ne tik subrendę augalai. Pasirodo, žydi ir jaunuoliai. Kai kurie kaktusai žydi naktį, o jų žiedai gali būti bet kokių atspalvių, išskyrus mėlyna. Dažnai sutinkami miško kaktusai, pavyzdžiui, ripsaliai, kurie yra pripratę būti prie saulės šešėlio, taip pat mielai žydi patalpose be tiesioginės šviesos.
________
Sužinojote apie sukulentus ir tikriausiai daugelis jų auginate, tačiau dažnas sukulentų mylėtojas susiduria ir su jų problemomis. Tad apie tai ir bus antroji tinklaraščio dalis. Pasidalinsiu apie jų priežiūrą ir galimus sprendimo būdus.
