top of page

Sukulentų priežiūra. II dalis

  • Writer: Aistė Katkienė
    Aistė Katkienė
  • 01-22
  • 3 min. skaitymo

Atnaujinta: 02-08

Pirmoje dalyje plačiau papasakojau apie sukulentų išskirtinumą, jų rūšis. Antroje dalyje pats laikas pakalbėti apie jų priežiūrą. O ji labai svarbi. Atrodo, kokia gi ta priežiūra, kai kaktusai išgyvena ir visiškoje sausrumoje, o laistymas, palyginus su lapiniais augalais, yra labai retas? Sukulentiniai augalai laisvai išgyvena gamtoje, sausrumoje, o gyvendami mūsų namų sąlygomis, skirtinguose klimatuose, bando prisitaikyti. Į pagalbą skubame mes, kad ir augalui būtų lengviau ir mes gautume daugiau estetinio pasigerėjimo. Win-win situacija, ar ne?



Laistymas

Gali pasirodyti, kad kaktusams ir kitiems sukulentams vandens reikia labai mažai, juk jie išgyvena dykumose. Visgi, kaip ir lapiniams augalams, sukulentams lygiai taip pat gyvybiškai reikia vandens ir reguliaraus laistymo, ypač aktyviame augimo periode. Tai ko gi jiem reikia tuo metu? Dažnesnio laistymo, gero drenažo ir šviesos. Tik tiek, ar ne? Ir taip, ir ne.


Pavasario/vasaros metu, kai laistyti reikia dažniau, sukulentų žemę patikrinkite su savo pirštais arba tam skirtu įrenginiu. Maždaug 3,5 cm žemė turi būti visiškai išdžiuvusi, tuomet galime laistyti. Kadangi didižioji dalis sukulentų kilę iš dykumų, o auga labai gerame drenaže, net ir prisitaikę gyventi ne dykumose, prašyte prašo gerai išdžiuvusio substrato prieš kitą laistymą. Ir būtinai tai darykite ryte, kad drėgmės perteklius nubėgtų iki ramybės laiko - nakties. Žiemos periodu, kai sukulentai pereina į ramybės laiką, laistymą galite sumažinti, nes tuo metu drėgmės išgyvenimui reikia žymiai mažiau. Išimtis iš šios taisyklės yra miško kaktusams, nes juos reikia laistyti ištisus metus, tiesiog žiemos metu, žemę patiktinkite šiek tiek akyliau, vanduo jiems patinka. Jei įvyks stebuklas ir kuris nors miško kaktusas pražydės, jam nužydėjus, padarykite dviejų savaičių pertrauką nuo laistymo.


Dar vienas laistymo būdas sukulentams yra padėklas. Laistymo metu, įpilkite vandens į vazono padėklą/lėkštutę (svarbu, kad būtų gilesnis padėklas) ir įstatykite sukulento vazoną į padėklą. Tokiu būdu augalas gaus daugiau drėgmės iš šaknų pusės. Palikite augalą maždaug 15-20 min. Tuomet išpilkite vandenį ir jeigu augalas visgi nesugeria vandens iš apačios, papildomai palaistykite su vazonėliu iš substrato viršaus.


Dar keletas dalykų įsidėmėjimui: plastikiniai vazonai ilgiau išlaiko drėgmę, nei keramikiniai vazonai, todėl laistymas plastikiniuose bus retesnis. Jei namuose naudojatės kalkėtu ir kietu vandeniu, geriausia laistykite su distiliuotu vandeniu arba natūraliu lietaus vandeniu. Jeigu, kurį laiką apleidote sukulentus ir pamiršote palaistyti, prieš tai darydami "atpalaiduokite" ir prajudinkite substratą su pirštais (arba kokiu nors mediniu pagaliuku), kad vanduo neišbėgtų tiesiai į vazono dugną.



Grožio spa

Persodindami visada atsargiai elkitės su kaktusu ar kitu sukulentu, kad ir kokie nekenksmingi ar atsparūs jie atrodytų. Kai kurios rūšys gali sudirginti odą. Kaktusai su labai smulkiais šereliais, pavyzdžiui, opuncija lengvai išmeta spygliukus ir prasiskverbia per odą. Išimant dygliuotą kaktusą iš puodo, gali prireikti poros storų pirštinių, kad apsaugotumėte rankas. Kitas variantas, susmulkinkite kelis laikraščio lapus, kol jie bus pakankamai stori, kad galėtumėte apvynioti kaktuso stuburą.


TVARKYMAS

Neišvengiamai jūsų kambariniai augalai palaipsniui kaups dulkes ant paviršiaus, o tai gali stabdyti jų augimą. Dygliuotiems dykumos kaktusams naudokite minkštą, sausą teptuką, kad pašalintumėte nešvarumus ir dulkes. Miško kaktusus ar kitus sukulentus be spygliuočių galite švelniai nuvalyti drėgna šluoste ar kempine.



GENĖJIMAS

Kaktusus genėti reikia gana retai, nebent miško kaktusas nužydės. Lapiniai sukulentai gana reguliariai meta lapus, o visus senesnius, nuvytusius lapus ar žiedus galima tiesiog nuskinti dėl estetinės išvaizdos.


TRĘŠIMAS

Tikėtina, kad sukulentai, auginami prie durų, lėtai subręsta, todėl jų tręšimas yra minimalus. Tačiau, jei norite paskatinti savajį sukulentą klestėti ir žydėti, reguliariai nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pabaigos (bet niekada žiemos mėnesiais, kai augalas ilsisi) naudokite sukukentams skirtas trąšas.


__________


Prižiūrėkite ir rūpinkitės sukulentiniais augalais, juk tai atsipirks ir jiems, ir mums - greitesnis augalo augimas ir daugiau švaros namuose. Sukulentų privalumas - nėra dažnas priežiūros procesas. Pažiūrėkite į tai kaip į savotišką meditacij.



© 2025 Theraplant

bottom of page